Oficialūs dokumentai

Kaip RRT nevykdo LVAT 2012-12-18 sprendimo

2017-11-15 13:36:34

Po LVAT sprendimo elektroninio parašo priežiūros institucija - RRT turėjo pradėti administracinę procedūrą dėl VĮ Registrų centro (RC) komercinio padalinio - RCSC (arba elektroninis.lt) registravimo kvalifikuotus sertifikatus sudarančiu paslaugų teikėju klastojant dokumentus [1].

Toliau administracinės procedūros sprendimo pagrindu TL sąrašo tvarkytojas (t. y. Lietuvos Patikimųjų sąrašo operatorius - RRT) turėjo atnaujinti Lietuvos TL sąrašo duomenis, kad visuose el. dokumentuose neteisėtais sertifikatais patvirtinti el. parašai atitiktų LVAT sprendimui.

Tačiau administracinėje procedūroje RC galėtų nurodyti į kitą Lietuvos įstatymų pažeidėją - Estijos AS Sertifitseerimeskus (dabar SK ID Solutions, akcijas valdo švedų TELIA AB, SWEDBANK AB ir SEB AB), kuri ir pradėjo išskirtinai platinti Lietuvoje Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 1999/93/EB imperatyviems reikalavimams, bei LVAT sprendimui neatitinkančius sertifikatus (t. v. "omnitel parašus"), ir kadangi RRT įprastai nesilaiko Viešojo administravimo įstatymų įtvirtintos priežiūros tvarkos, o parlamentinė kontrolė seniai paralyžiuota (Seimo IVPK pirmininkas M. Bastys), buvo priimtas sprendimas:

• atidėdi LVAT sprendimo vykdymą iki tol, kol J. Bernatonis "pramuš" Elektroninio parašo įstatymo pakeitimą;

• įtraukti portalą www.asmenskodas.lt, kurio programinės įrangos pagalba kiekvienas lankytojas gali savarankiškai, t. y. Asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo 1 str. 4 d. sąlygomis, įsitikinti ar turimas sertifikatas atitinka LVAT sprendimui, į VDAI patikrinimų planą (iš ranka surašyto numerio ir datos sunku suprasti ar tai nėra plano pakeitimas. Tokia praktika VDAI pasikartojo ir patikrinimo akte).


[1] RC buvo registruotas nebūdamas asmens duomenų valdytoju kaip to reikalauja Lietuvos Vyriausybės nustatyta tvarka - komercinės veiklos registravimui savo pažymą RC "paskolino" Teisingumo ministerija. Apie asmens kodo tvarkymą (RCSC sertifikato sudarymo tikslą) RC taip pat nebuvo pranešusi VDAI, kaip to reikalauja Asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymas, tačiau už keliasdešimt tūkstančių neteisėtų sertifikatų platinimą VDAI jokių sankcijų RC netaikė.

Failai parsisiųsti:
82725_3R-43 2013 m VDAI patikrinimo planas.pdf 202.84KB